Spoštovani,
za nami je precej neobičajno veroučno leto. Najprej je še kazalo, da ga bomo z manjšimi prilagoditvami lahko izpeljali kot sicer, vendar je kmalu sledilo zaprtje šol in cerkva. V oznanilih na naši spletni strani in oglasni deski sem objavil navodila za domače delo. V pogovorih z nekaterimi med vami pa sem izvedel, da ste imeli mnogi kar precej težav s »šolo na daljavo«. Nisem jih želel še sam poglabljati, zato sem tudi oznanil, da se mi ne zdi prav, da bi bili otroci in starši še dodatno obremenjeni z reševanjem veroučnih nalog. Kot sem zapisal, je bolj pomembno, da gre družina skupaj na sprehod, igra kakšno družabno igro in se vsaj v nedeljo zbere k skupni molitvi oz. družinskemu bogoslužju. V ta namen sem vam priporočil Družinsko molitveno bogoslužje, ki ga je skupaj z Osnovnošolskimi katehezami redno objavljal Slovenski katehetski urad na svoji spletni strani sku.rkc.si. Predelovanje snovi v veroučnih učbenikih in reševanje nalog v delovnih zvezkih sem prepustil vaši presoji. Razmere se mi je zdelo primerno izkoristiti za razločevanje, kaj je bistveno in bolj pomembno. To pa prav gotovo ni znanje. Krščanstvo je življenje, ne znanje. Od tod moja spodbuda k družinskemu povezovanju s skupnim preživljanjem prostega časa in molitvijo. Nekaj staršev me je vprašalo, ali bomo imeli »verouk na daljavo«, za kar so se odločili v nekaterih župnijah. Sam temu nisem naklonjen. Najprej zato, ker sem mnenja, da otroci preživijo veliko preveč časa za računalnikom, nato pa zato, ker sem opazil, da kakšni starši poskušajo svoje poslanstvo preložiti kar na duhovnika. V svojih preteklih pismih staršem sem že večkrat poudaril ugotovitev, da je glavni razlog za vse bolj očitno neučinkovitost verouka odsotnost staršev pri veroučnem procesu. Drugačen način verouka sem pred nekaj leti v naši župniji uvedel ravno zato, da bi spodbudil starše, da bi bili verski vzgojitelji svojih otrok, kar je njihova naloga. Da se je zavedate, ste pritrdili pred otrokovim krstom. Duhovnik je pri verski vzgoji otroka lahko zgolj sodelavec staršev, ne more pa biti nadomestni delavec. Versko življenje ne more in ne sme biti odvisno samo od prisotnosti duhovnika v življenju vernika. Zato se mi zdi izkušnja minulega veroučnega leta kar dragocena. Lahko ste namreč prišli do marsikatere koristne ugotovitve in spoznanja. Tudi zavesti lastne omejenosti. Nekateri ste se ob tem spomnili name, me poklicali in mi postavili kakšno vprašanje, česar sem bil zelo vesel, saj dokazuje, da opravljate svoje poslanstvo.
V novem veroučnem letu, ki smo ga začeli, imamo še vedno izredne razmere. Dve tretjini naših veroučencev obiskuje OŠ Antona Aškerca in OŠ Gustava Šiliha, ostali pa druge velenjske osnovne šole. V veroučnih skupinah so torej pomešani otroci iz različnih šol in razredov. Odločil sem se, da kljub temu vsaj poskusimo z običajnim načinom veroučnih srečanj, potem pa bomo videli, kako se bo obneslo. Vendar pa veroučna srečanja zaenkrat ne bodo niti obvezna niti priporočljiva, ampak zgolj dana možnost – po premisleku in pogovoru doma se odločite, ali se jih bo vaš otrok udeleževal ali ne. Bistveno je tako vaše skupno delo doma.
Zaradi epidemioloških razmer tudi ne morem zahtevati ali pričakovati od vas redne udeležbe pri nedeljski sveti maši, saj lahko vsaka cerkev sprejme samo toliko ljudi, kolikor jih je lahko v njej ob upoštevanju medsebojne varnostne razdalje vsaj 1,5 metra. Vzpodbujam pa vas, da se svete maše udeležite kot družina vsaj občasno (morda v nedeljo zvečer ali med tednom, lahko pa tudi kje drugje).
Verouk bo kot običajno potekal pri vas doma. Vaš otrok za to potrebuje delovni zvezek (1. – 8. letnik) in učbenik (4. – 8. letnik). Ker jih po naši zakonodaji ne smemo prodajati, za nakup poskrbite sami – naročite oz. kupite ga lahko v Mohorjevi knjigarni v Celju (Prešernova ulica 23, 3000 Celje, 03 / 490 14 20). Zaradi razmer letos ne bomo uporabljali Liturgičnih zvezkov. Predlagam vam, da določite dan in uro v tednu, ki bo rezervirana za verouk. Morda v nedeljo, ki je Gospodov dan. Prosim, da lekcijo preberete oz. predelate res skupaj z otrokom, sicer takšen način verouka nima smisla. Tempo določate vi, prav tako naloge, ki jih bo vaš otrok naredil v delovnem zvezku (razen za 1., 2. in 3. letnik, kjer naj rešijo vse). Zaradi razmer letos ne bom izdajal posameznih navodil.
Če boste imeli kakšno vprašanje, me lahko kadar koli pokličete.
Želim vam obilo blagoslova!